O plávaní

NA DOBROM ZAČIATKU ZÁLEŽÍ VŠETKO – J. A. KOMENSKÝ

Samostatne plávať je dieťa schopné až od veku piatich rokov. U kojencov a batoliat ide skôr o pohybové hry vo vode, pri ktorých sa deti naučia splývať na chrbátiku a na brušku, ponárať sa so zadržaným dychom, orientovať sa vo vode i pod hladinou a skákať z brehu do vody. Takto už v rannom veku získajú cit pre vodu a plávať sa potom naučia omnoho prirodzenejšie a rýchlejšie.

Benefity plávania

Plávanie ovplyvňuje množstvo telesných funkcií a základných pohybových vlastností. Má veľký význam pri získavaní hygienických návykov a otužovanie, ktoré sú prevenciou pred ochorením. Zároveň vytvára telesnú a psychickú pohodu, prináša pocit sebauspokojenia.

Pri plávaní

sa zaisťuje dostatočná výmena kyslíka v okrajových častiach pľúc, zvyšuje sa vitálna kapacita pľúc, ako aj pružnosť a rozpínavosť hrudného koša

Pohyb vo vode

pomáha pri odstraňovaní nedostatkov držania tela. Upevňuje sa svalstvo, a to najmä chrbtové, ktoré udržiava správne zakrivenie chrbtice.

Pobyt vo vode

uspokojuje psychické potreby dieťaťa a umožňuje jeho rýchlejší pohybový vývoj

Pravidelné hry

sa pre deti stanú vytúženou a očakávanou zábavou a radosťou, na ktoré si podvedome zachovajú celoživotné spomienky. Deti získavajú pocit sebadôvery a životnej istoty, ktorý je potrebný pre ich duševný vývoj.

Aktívny pohyb

vo vode zlepšuje črevnú peristaltiku (pohyb čriev). Deti majú menej problémov s odchádzaním črevných pohybov a bolesťami bruška.

Aktívne cvičenie

príjemne unavuje a podporuje chuť do jedla. Deti lepšie spia, sú pokojnešie a vyrovnanejšie.

Čím skôr

sa dieťa skamaráti s vodou, tým rýchlejšie a ľahšie sa potom naučí plávať

Vďaka pravidelnej dochádzke

do kurzov organizovaného plávania v prítomnosti rodiča si bude dieťa lepšie zvykať na kolektívny pobyt v jasliach či škôlke.

Pri spoločných aktivitách

sa upevňuje psychická väzba medzi rodičom a dieťaťom. Fyzická blízkosť, maznanie, kŕmenie a hry podporujú vzájomnú lásku.

Kojenecké plávanie

pomáha pri liečbe telesne postihnutých detí, kojencov s odchýlkami neuro-psychického vývoja a detí s chronickými chorobami horných dýchacích ciest.

Pre mamičky

ale aj oteckov, je plávanie príjemnou zmenou a odreagovaním, sú spokojnejší a vyrovnanejší.

Deti získavajú

pocit sebadôvery a životnej istoty, ktorý je potrebný pre ich duševný vývoj.

Zaujali Vás tieto informácie? Ak sa chcete prihlásiť na kurz plávania, vyplňte prosím prihlášku nižšie.